Dünyanın İlk Güzellik Yarışması Kaz Dağlarında Yapıldı

Dünyanın ilk Güzellik yarışması İda Dağı (Kaz Dağı) eteklerinde Paris’in hakemliğinde Aphrohite, Hera ve Athena arasında yapılmıştır.

Mitoslarda İdaios ve İdaia isimleri geçer. İdaia, İda’dan gelen veya İda’da yaşayan anlamına gelir. İda Dağı (Kazdağı), dünyada mitoloji ve efsaneler Dağı olarak bilinmektedir.

Zeus, Akhilleus’un annesi ve babası Thetis ve Peleus’un evlilik törenleri şerefine bir ziyafet verir. Fakat bu ziyafete Eris davet edilmez.  Eris fitne ve fesatlık tanrıçasıdır. Törene sinirle gelen Eris, “en güzel olan için” diye bağırarak bir altın elma fırlatır.

Her tanrıça kendini en güzel olarak kabul ettiğinden hepsi elmanın sahibi olmak istedi.

Hera, Athena ve Aphrohite elma üzerinde hak iddia ederler. Bunun üzerine de Zeus’tan aralarında en güzelin kim olduğunu seçmesini isterler. Bu seçimi yapmakta isteksiz olan Zeus, Troyalı bir ölümlü olan Paris’in değerlendirmeyi yapacağını duyurur. Paris daha önce boğa kılığındaki tanrı Ares’in kendi boğasını yenmesi üzerine tanrıyı ödüllendirdiği için adaleti ile tanınıyordu.

Hermes’in yol göstericiliğinde 3 tanrıça Paris’in seçimini yapması için Ida Dağı’na gittiler. Orada, dağın pınarında yıkanmalarının ardından Paris’e güçlerini gösterdiler.

Hera, Paris’e onu Avrupa ve Asya’nın kralı yapmayı önerdi.

Athena ise savaşta kullanabileceği bilgeliği ve yetenekleri vadetti.

Son olarak yanında Kharitler ve Horalar olan Aphrohite dünyanın en güzel kadınının aşkını vermeyi teklif etti. Bu kadın Yunan kralı Menelaos’un karısı Spartalı Helen idi. Paris Aphrohite’in zarafeti ve güzelliği karşısında o kadar büyülendi ki, altın elmayı ona verdi. Gücenmiş tanrıçalar hiddetle oradan ayrılırlarken, Paris’in babası Priamos’tan ve bütün Truva halkından intikam alacaklarına ant içtiler.

Yunanların düşmanlığını kazanmak pahasına Helen’i aldı. Helen’i Paris’in elinden geri almak için Yunanların açtığı savaş ise ünlü Truva Savaşı olarak anılır.

Paris’in yargısı Yunan mitolojisinde geçen Truva savaşına ait bir öyküdür. Aynı zamanda İda Dağında yapılan bu güzellik yarışması da tarihin ilk Güzellik yarışması olarak adledilir.

Kaz Dağları Milli Park alanı Çanakkale’ye 123 km. ve Balıkesir’e 92 km. mesafededir. 1994 yılında milli park ilan edilen Kaz Dağları’nın yüz ölçümü 20.935 hektardır. Antik çağlarda İda dağı olarak bilinen Kaz Dağı, Biga Yarımadasının en yüksek dağıdır.

Kaynak: Duymaz, A. (2001). Kazdağı ve Sarıkız Efsaneleri Üzerine Bir Değerlendirme. Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, Cilt: 4, 96: 96-97

Copyright © 2024 Tüm Hakları Mİss Truva Güzellik Yarışması Adına Saklıdır.